• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Історія навчального закладу

ІСТОРІЯ НАШОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

Той тільки народ може бути
сильний духом, у якого є
національна школа.

Кирило Стеценко

З історії розвитку освіти с. Оленівка

У Оленівці XIX ст. першою школою була церковнопарафіяльна. Проте, Оленівка довгий час не мала власної церкви і не утворювала самостійної парафії. Тому в часи масового поширення шкільництва на Київщині місцеві діти відвідували школи в сусідніх селах. Але в 1885 р. стараннями місцевих прихожан в Оленівці було споруджено новий храм святого благовірного князя Олександра Невського. Тоді ж в селі було засновано і власну церковнопарафіяльну школу.

Її фундатором став місцевий священик настоятель оленівського храму отець Олександр Іосифович Калішевський. В роки його наставництва школа лише становилася як установа. Проте, він недовго завідував школою — в 1891 р. до оленівської парафії прибув наступний священик отець Іоанн Андрійович Каковський. Очевидно, єпархіальна влада подбала про те, щоб у парафії з новою церквою та школою був пастир з досвідом роботи у школі — отець Іоанн до прийняття сану 5 років працював вчителем у сільській школі, де отримав певні навики роботи з учнями. Це була важлива якість для священика, якому належало починати роботу нової школи.

"Достаточно сведущ, преподает усердно, по школе очень деятелен, пастырские обязанности исполняет неукоснительно" — так характеризували його клірові відомості (своєрідні літописи, що велися при кожному храмі).

За його наставництва школа с. Оленівки була суто "хлоп'ячою" — наприклад, станом на 1892 р. в ній навчалося 48 хлопчиків.

З 1896 р. парафією та школою завідував наступний наставник — священик отець Аполлінарій Єрмолайович Крижановський. Він старанно виконував свої пастирські та вчительські обов'язки. В цей час в школі стали навчатися вже й дівчатка. Наставник отець Аполлінарій за сумлінну пастирську та педагогічну діяльність був відзначений набедреником, скуфією та камілавкою від київських митрополитів різного часу. А в 1900 р. про провінційного пастиря було повідомлено до Священного Синоду Російської Православної Церкви і священика і педагога було нагороджено золотим нагрудним хрестом від імені вищеозначеного Синоду.

Останнім дореволюційним наставником оленівської церковнопарафіяльної школи став отець Федір Петрович Кудрицький. Цей пастир мав досвід педагогічної діяльності, оскільки до прийняття сану він кілька років працював сільським вчителем на Черкащині. 3 1901 р. він стає настоятелем місцевого Олександро-Невського храму і вельми енергійно розбудовує шкільну справу. За його наставництва число школярів у селі зростало особливо великими темпами. Якщо в 1909 р. в школі налічувалося 28 першокласників та 13 першокласниць, то станом на 1914 р. їх було відповідно 99 та 48. Такий прогрес значною мірою завдячував тому, що в школи з'явилися меценати. Благодійницею школи виступила землевласниця і представниця стародавнього аристократичного роду Варвара Миколаївна Ханенко. Вона прийняла на себе обов'язки попечительки навчального закладу і напередодні І світової війни щороку надавала школі колосальну для тих часів суму в 2500 крб. (Це при тому, що сотні шкіл Київщини не мали і десятої частини таких щорічних прибутків). Проте, цим справа не обмежувалася. Заохочені прикладом меценатки, селяни Оленівки також щороку стали надавати школі по 165 крб., а держбюджет став асигновувати по 1170 крб. Наприкінці свого існування школа стала трьохкомплектною і в першому її класі учні навчалися чотири роки.

Наставник школи — отець Федір Кудрицький — неодноразово відзначався владою за помітні успіхи у пастирській та освітній діяльності. Від імені київських митрополитів різного часу йому вручили набедреник, скуфію та камілавку. А згодом про заслуженого пастиря дізналися і в Санкт-Петербурзі — священику і педагогу було вручено «Біблію» від імені Священного Синоду Російської Православної Церкви. Подальшому розвитку його діяльності завадила більшовицька революція.

Втім, в Оленівці здійснювалися спроби відкрити і державну школу — причому не просто загальноосвітню, а з ремісничим відділенням. У серпні 1905р. попечителька церковнопарафіяльної школи В. М. Ханенко подала прохання попечителеві київського навчального округу прохання про надання дозволу на відкриття в Оленівці вищевказаної школи. Поміщиця вказувала, що даний заклад має бути приватним і сама вона, як випускниця Московського Олександрівського інституту, котрий завершила з медаллю, має право бути наставницею такого навчального закладу. При школі мало існувати ремісниче відділення, в якому місцевих дітей навчали б ткацькому, столярному ремеслам, плетінню кошиків, основам сільського господарства, рукоділлю тощо. Крім того, при школі мав існувати ще й клас для дорослих, де В. Ханенко планувала зайнятися ліквідацією неписьменності. Попечитель Київського навчального округу та інспектор народних училищ не заперечували проти існування в Оленівці даної школи. За останньої поміщиці, яка володіла селом, - В. Ханенко, освіта сільської молоді була піднята на висо­кий рівень. В її маєтку працювала церковнопарафіяльна школа на 150 осіб, на базі якої створили трудову школу-інтернат з навчальними майстернями. Учні були на утри­манні поміщиці, забезпечувалися одягом, учнівським при­ладдям, безкоштовним харчуванням, здобували початко­ву і професійну освіту. По закінченні загальної школи дівчата вступали до школи домоведення, в якій упродовж двох років опановували ткацьке ремесло. Хлопчики про­довжували навчання в столярній майстерні. Для дорос­лих В. Ханенко відкрила вечірні класи, де навчали основ грамоти і сільського господарства. У селі функціонувала велика бібліотека.

1903 року було збудовано агрошколу, яка готувала май­бутніх агрономів. У 1936 році агрошкола згоріла. На основі її надбань 1939 року було створено науково-дослідну станцію, що існує й досі. У 1930-1933 роках був організований лікнеп. З 1904 року до 1964 року в селі функціонував дитячий сиріт­ський будинок.

Довгі роки школа містилася в старому, збудованому ще пані В. Ханенко приміщенні. У 1 вересні 1995 р. було введено в дію нову двоповер­хову споруду школи. 2001 року на базі загальноосвітньої школи створено Оленівське навчально-виховне об'єднан­ня «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дитячий садок».

/Files/images/nvo.jpgОленівське НВООленівське НВО

Кiлькiсть переглядiв: 654

Коментарi

  • Роман

    2013-02-12 12:33:24

    круто;)))...

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.